Zkoušel Váš mobil plavat? Přečtěte si, jak na resuscitaci


Ačkoliv si dáváte pozor a myslíte si, že Vám se to stát nemůže, je to rychlejší než si myslíte. Předkloníte se a mobil vypadne z kapsy u košile…rozmáchne­te se a vylijete skleničku s vodou na mobil ležící hned vedle…apod. Je tedy užitečné vědět jak poté postupovat, případně minimalizovat následky. Je dobré si uvědomit, že jiné rady (byť pro stejnou situaci) jsou při zachraňování mobilu a jiné pro notebook.
 

Neriskovat

Než řešit co dělat po kontaktu elektroniky s vodou, je jednodušší pokusit se zamezit této situaci. Proto nenechávejte skleničku s vodou poblíž svého přístroje. Sklenička je, v rámci vášnivého vyprávění a rozmáchnutýma rukama, vylita rychleji, než si připouštíte. Pokud jste typ člověka, který nabídne mobil dítěti, aby „bylo hodné“, možná to příště už neuděláte. Když pomineme fakt, že je to nehygienické, myslete na to, že děti hodně slintají. Slin tedy může být natolik, že proniknou dovnitř přístroje a dojte ke zkratu. Následky se nemusí projevit hned. Jen se nastartuje proces, kdy dochází pomalu k oxidaci, která může mít destruktivní následky.

Rádi cestujete? Blíží se léto a k němu patří voda. Řešením na drobnou elektroniku může být vodotěsné pouzdro, které lze zakoupit za několik stovek. Lacinějším, poněkud kutilským řešením, může být použití i nafukovací balónek, prezervativ nebo zipovací pytlík. Naopak během zimy a chladnějších dní je nutné myslet na to, že ani teploty kolem nuly nemá elektronika ráda. Pokud je tedy Váš mobil déle vystaven chladu a je studený, nechte ho před zapnutím zhruba půl hodiny zahřát při pokojové teplotě. Náhlé změny teploty a vlhkého vzduchu můžou způsobit kondenzaci vody uvnitř telefonu a tím způsobit zkrat.

Koupit odolný model?

Pokud to náplň Vaší práce vyžaduje a víte, že Vás mobil bude často vystaven vlhku nebo přímo vodě, pořiďte si rovnou odolný mobil (označený zkratkou IPxx). Jednoduchý model lze zakoupit již kolem tisíce korun a nejlevnější vodě odolný smartphone pořídíte za zhruba tři tisíce korun. Ale abychom nemluvili jen o mobilech. Vodě odolný lze koupit i tablet nebo pracovní notebook. Pokud u takového typu dojde ke kontaktu s tekutinou, okape bez rizika proniknutí do vnitřku zařízení. V případě pracovních počítačů už je však pořizovací cena vyšší, modely začínají na částce třicet tisíc korun.

Často zálohovat

Jakmile dojde ke zničení zařízení z důvodu kontaktu s vodou, trápí nás dvě věci. Jednak fakt, že zařízení je zničené, ale také skutečnost, že jsme přišli o všechna data, fotky apod. Je tedy nutné myslet na pravidelné zálohování. V případě, že máte dat k zálohování hodně, nabízí se varianta pořídit NAS (síťové úložiště) s pořizovací cenou lehce přes tisíc korun.

Je mokro. Co dál?

Pokud prevence selhala a opravdu mobil plaval, musíme zahájit „první pomoc“. Je jedno, zda mobil byl celý pod vodou nebo jen politý tekutinou. V obou případech je třeba rychle jednat. Pokud máte mobil v době incidentu připojený do elektrické sítě, ihned ho odpojte a vypněte. Pokud to typ telefonu umožňuje, vyjměte baterii, vyndejte SIM kartu a paměťovou kartu. Dále se nabízejí dvě možnosti. Zkusíte zařízení sami zachránit, nebo co nejdříve pojedete do servisu. Vždy je ale třeba udělat základní vysušení, nenechávat mobil v kontaktu s vodou ještě déle.

Může nastat situace, kdy ke kontaktu s vodou došlo ve chvíli, kdy servis je zavřený (víkend, noc apod.). Pak zařízení vypněte a dejte do suchého prostředí. V žádném případě nepoužívejte pro vysušení fén! Proud teplého vzduchu může uvést vodu do pohybu a dostat ji ještě hlouběji do vnitřku zařízení. Navíc teplý vzduch urychlí oxidaci, nehledě na to, že proud vzduchu je silně ionizovaný. Suché prostředí si snadno vytvoříte třeba tím, že to zipovacího sáčku nasypete nevařenou rýži a sáček zavřete. Rýže má vlastnost pohlcovat vlhkost. Rozhodně nedávejte do sáčku místo rýže např. sůl (je agresivní vůči kovům) nebo mouku (je příliš jemná). Pokud se jedná o notebook, ten položte do suché místnosti, s otevřeným displejem a klávesnicí dolů, aby voda mohla pomalu odtékat ven.

Zařízení vs jiná tekutina než voda

Sladké nápoje nebo polévky situaci poněkud komplikují. Nejenže hrozí oxidace, ale i rozleptání spojů. Je třeba tedy rychle základovou desku otřít destilovanou vodou nebo isopropyl alkoholem (pozor, nesmí však dlouho působit na části z plastu). V případě lepkavé tekutiny doporučujeme použít houbičku namočenou v saponátu smíchaný s destilovanou vodou a nechat zařízení pořádně vyschnout. Minimálně 24 hodin. Po této pauze zkuste zařízení zapnout. Pokud to nepůjde, zkuste ho nabít. V případě, že ani nabití nezabere, navštivte servis. Pokud se zařízení spustí, nevynechejte důkladné testování. Zejména displej, zda na něm nejsou fleky, dále reproduktory, chování celého systému apod.

V servisu nezapírejte

Je jasné, že politím jakéhokoliv zařízení ztrácíte záruku. Oprava tedy nebude bezplatná. Ani nezkoušete vymýšlet pohádky jak to či ono. Každé zařízení má uvnitř ukryté nálepky, které se po kontaktu s vodou obarví a servis hned ví, co se stalo. Potopený přístroj ne vždy znamená konec a nutnost koupit nové zařízení. Někdy stačí vyměnit některý komponent, řádné a odborné vyčištění. Každopádně by Vás servis měl předem informovat o předpokládané ceně opravy. Vy pak budete mít možnost se rozhodnout, zda investovat do opravy potopeného zařízení nebo zda se vyplatí raději koupit nový přístroj.

Mějte také na paměti, že pokud nemáte elektrotechnické znalosti, nerozebírejte zařízení sami. I po vypnutí se uvnitř může nacházet nebezpečné napětí. Navíc se Vám zřízení po rozebrání nemusí podařit dát zpět do původního stavu. Proto je vždy lepší, aby Vám zařízení resuscitoval např. odborný servis.

Ajax loader
spam@feldhost.cz