Vrcholovým horolezcem z obývacího pokoje?

Každý dospělí by měl znát nejvyšší horu světa Mount Everest. Ale už je minimum těch, kteří mají to štěstí, že vylezou až na jeho vrchol. Proto se to tvůrci elektronických vymožeností rozhodli změnit.


Loni na vrchol Mount Everestu nevylezl nikdo. Ale jak to bude letos, uvidíme v průběhu roku. Ptáte se, jaký je to asi pocit, stanout na samém vrcholu hory? Přemýšleli o tom asi i ve společnosti Sólfar Studios, která stojí za novým projektem. Blíží se doba, kdy nebudeme muset obouvat pohorky a nosit těžké batohy na zádech. Místo toho si nasadíme na hlavu přístroj, který nás obrazem i zvukem přenesou na místo, které nám tvůrci zpřístupní.


Jak moc se virtuální výlet podobá realitě?

V tuto chvíli jsou dokončeny výlety na měsíční povrch nebo na zmíněnou horu Mount Everest a ředitelka firmy Sólfar Stuios, Kjartan Pierre Emilsson, dodává: „Není to hra, ale emocionální zážitek.“ Při tvorbě těchto „výletů“ se brali ohledy i na detaily. Když během chůze zrychlíte, uslyšíte dokonce namáhané srdce a Váš dech. Protože jste ve vysoké nadmořské výšce, tak v případě, že nezpomalíte, pocítíte, jaké by to mohlo být doopravdy. Obraz se Vám trochu ztemní, jako kdybyste opravdu ztráceli vědomí. Ale nejde jen o pocity. Cestou na vrchol hory se Vám budou promítat i historická data týkající se Mount Everestu, takže výlet má i informativní rozměr. Jediné, do během virtuálního výletu na nejvyšší horu světa nezažijete, je dle stránek smithsonianmag.com fakt, že nepotkáte cestou jediného horolezce, který by výstup nezvládl a zemřel pod vrcholem.


Výše zmíněný výlet bude možné zažít buď se systémy pro virtuální realitu, nebo se speciálními brýlemi, které budou lákat zájemce na tzv. rozšířenou realitu. Takové brýle by se měly na trhu objevit ve velmi blízké době a pracuje na nich např. americký Microsoft. Brýle mají v přední části nazvané HoloLens průhlednou část vypadající jako klasické brýle. Ale v rohu každého oka je kamera, která umožní promítat obraz na hledí v reálném čase. Majitel brýlí tedy bude mít pocit, jako kdyby před ním byl vytvořen virtuální předmět.


A další využití brýlí?

Brýle najdou uplatnění asi nejčastěji u her, ale budou připraveny i pro mnoho aplikací. K dispozici už je např. Skype. Jakmile někoho zavoláte, zobrazí se na virtuálním displeji před Vámi bez rozdílu místa, kde právě budete telefonovat. Takže ať budete v obývacím pokoji nebo pojedete tramvají, můžete si hovor užít včetně obrazu. Jediné co ještě není veřejně známo je datum uvedení brýlí na trh a prodejní cena.


Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz