Pomoc seniorům z digitálního temna

Mnohokrát uslyšíte od seniorů, kde že jsou doby, kdy byl jen telefon s kulatým číselníkem. Odmítají „dotykové mašiny“ se slovy, že tohle pro ně není. Taková slova můžou slyšet ti, kteří chtějí koupit svým rodičům nebo prarodičům chytrý telefon či tablet.

To, že starší lidé mají z nových moderních technologií obavy se ví. A právě toto chtějí změnit brněnští vývojáři z firmy Oscar Senior. Pracují na aplikaci, která pomůže seniorům snadno proniknout do digitálního světa. Nápad na takovou aplikaci dostal v Sillicon Valey Tomáš Posker: „Zážitky jsem chtěl sdílet i s babičkou. Kdykoliv jsem se s ní chtěl ale spojit, strávil jsem spoustu času vysvětlováním, jak spustit počítač a Skype, utratil spoustu peněz za hovory. Přišlo mi paradoxní, že se v dnešní době nemůžu spojit se svými nejbližšími.“ 

„Aplikaci lze stáhnout na jakýkoli tablet s operačním systémem Android a iOS, je dostupná prakticky všem. Je zcela bezpečná – funguje ve speciálním rozhraní, které neumožňuje seniorovi „odejít" nebo něco „pokazit", což bývá jejich častá obava. Navíc mu může kdykoli někdo z kontaktů pomoci nebo poradit, a to z chytrého telefonu prostřednictvím vzdáleného přístupu,„ vyjmenoval hlavní výhody unikátní aplikace Posker.

Důvod, proč se takovouhle aplikací začal někdo zabývat je jednoduchý. Čím dál více aktivit se přesouvá do digitální podoby a je jedno zda se jedná o nakupování, zpravodajství, čtení knih či komunikaci s blízkými. Starší lidé se této digitální podoby často obávají a stávají se čím dál osamělejšími.

Co je cílem aplikace?
„Naším cílem je zpřístupnit technologie lidem tak, aby zůstali ve spojení s rodinou, přáteli či pečovateli i různými užitečnými službami, a to díky zjednodušeným technologiím, ze kterých nemusí mít strach,“ popisuje princip aplikace Posker. Senioři budou moci díky této aplikaci jednak sdílet obrázky se svými blízkými, zavolat si s nimi, ale mohou využít třeba i připomínač léků, internetový prohlížeč apod.

Kolik aplikace stojí?
Aplikace se zdála natolik kvalitní, že zaujala i americká média. Psalo se o ní již v New York Times nebo v Time magazin. Aplikace je v češtině k dispozici již měsíc. A cena? Tohle Vás zaujme. Plně funkční aplikace je zdarma. Uživatel si poplatek zaplatí jen v případě, že by se chtěl propojit s více jak čtyřmi dalšími uživateli.

„V budoucnu bychom chtěli systém propojit se systémem elektronického zdravotnictví. Lidé by tak například mohli komunikovat se svým lékařem, informace o zdravotním stavu by se ze senzorů dostávaly přímo k němu nebo k příbuzným seniora," doplnil Posker s tím, co se chystá do budoucna. Senioři se totiž mohou těšit na novinky jako např. vzdělávání seniorů prostřednictvím online systému, nebo přes organizaci Moudrá sovička si univerzit třetího věku.

Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz