V Česku v současnosti funguje více než 4500 základových stanic, šířících sítě LTE. Jenže rychlý mobilní internet pracuje v pásmu 800 MHz, což může způsobovat rušení televizního příjmu. LTE sítě totiž pro svůj provoz používají část frekvencí, které do roku 2012 sloužily pro televizní vysílání a přímo sousedí s frekvencemi pro stávající digitální pozemní vysílání (DVB-T).
Rušení lidé mohou zaznamenat tak, že na jejich televizních přijímačích dochází k zamrzávání obrazu nebo rozpadu obrazu na kostičky. V krajních případech může také docházet k úplné ztrátě obrazu nebo zvuku. Takto mohou být rušeny individuální antény pro příjem DVB-T, společné televizní antény i kabelová televize.
„Podle našich odhadů se tyto problémy mohou týkat až 60 procent domácností v České republice,“ prohlásil Marcel Procházka, ředitel regulace Českých Radiokomunikací. Právě radiokomunikace se starají o drtivou většinu tuzemských televizních vysílačů.
„V Česku jsou nejvíce rušeny kanály 59 a 60. Například v Praze a Brně je tak ohroženo zejména vysílání multiplexu číslo 3. K rušení dochází zhruba do 500 metrů od základové stanice LTE,“ konstatoval Procházka.
Lidé často za opravy platí sami a nevědí, že mají nárok na bezplatné sjednání nápravy. „Lidé se často obracejí na České Radiokomunikace jako distributora televizního signálu nebo přímo na servisní společnosti a opravy sami platí,“ uvedl ředitel regulace Českých Radiokomunikací. „Správným postupem je přitom kontaktovat místně příslušné oblastní pracoviště Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), kde rozhodnou o tom, zdali je stížnost oprávněná a souvisí se spuštěním LTE základových stanic. Pokud ano, mají diváci nárok na bezplatnou opravu,“ doplnil Procházka.