Pouze necelá polovina českých uživatelů chytrých mobilních telefonů
chrání své telefony před škodlivými viry. U notebooku a počítačů je,
dle statistik antivirové firmy Eset, naopak zajištěná ochrana až
90 procent.
Ale právě chytrý mobil je nejčastějším zařízením, které se připojuje
k internetu. Dle nejnovějšího průzkumu společnosti Eset se k internetu
připojuje přes mobilní telefon 79 procent dotázaných, přes notebook
71 procent a přes stolní počítač 59 procent Čechů.
„Je to vůbec poprvé, co nám v průzkumu vyšlo, že se nejvíce lidí připojuje k internetu přes mobil. Z hlediska ochrany přitom stále platí, že zatímco desktopová zařízení jsou většinou chráněna antivirem, mobilní zařízení chrání jen zhruba polovina uživatelů,“ dodává technický ředitel Esetu Miroslav Dvořák.
Narůstající počet kybernetických hrozeb. Je s podivem, jak je malý podíl mobilních telefonů, které jsou ochráněny. Přitom velmi narůstá počet kybernetických hrozeb zacílených na tablety a chytré mobilní telefony. Jedná se o aplikace operačního systému Android s vyděračským zaměřením.
Jak se mají respondenti zajištěný mobil? Tři čtvrtiny dotázaných mají jakýmkoliv způsobem zajištěný mobil uzamčením displeje mobilního telefonu. Nejčastěji se jedná o PIN (32 procent) nebo gesto (22 procent). Otiskem prstu ověřuje majitele mobilního telefonu pětina Čechů, ale jen 2 procenta dotázaných využívá snímek sítnice a jiný způsob identifikace.
S naprostou upřímností čtvrtina dotázaných přiznala, že mají svůj mobil bez zabezpečení. Velmi podobné výsledky jsou u zabezpečení externích záznamových zařízení. Nejčastěji se využívá USB flash disk v poštu 81 procent respondentů, ale z tohoto vysokého čísla jen 27 procent chrání obsah šifrováním, heslem nebo klíčem.